Электрқыздырғыш құралдар, қыздыру шамдары, қысқа тұйықталу, балқымалы сақтандырғыштар. » Средняя общеобразовательная школа № 16
Абай облысы білім басқармасы
Семей қаласы білім бөлімінің
«№16 Төлеубай Аманов атындағы жалпы орта білім беретін мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Қабылдау бөлімі:
+7(7222)563478
Есепші бөлімі:
+7(7222)568278
Нашар көрушілер
нұсқасы
» » Электрқыздырғыш құралдар, қыздыру шамдары, қысқа тұйықталу, балқымалы сақтандырғыштар.
22
февраль
2019

Электрқыздырғыш құралдар, қыздыру шамдары, қысқа тұйықталу, балқымалы сақтандырғыштар.

Мектеп: Мектеп: Т.Аманов атындығы №16 жалпы орта білім беретін мектеп    
Ұзақ мерзімді жоспар: 8.3 A Тұрақты электр тогы бөлімі
Сабақ  тақырыбы: Электрқыздырғыш құралдар, қыздыру шамдары, қысқа тұйықталу, балқымалы сақтандырғыштар.
Күні 22 ақпан 2019 жылМұғалімнің аты, тегі: Акманова Қ. С.
Сынып 8 «Б» cыныпҚатысқандар саныҚатыспағандар саны
Сабаққа негізделген оқу мақсаты8.4.2.17 – қысқа тұйықталудың пайда болу себептерін және алдын алу амалдарын түсіндіру
Сабақ мақсаттары:Барлық оқушылар: қысқа тұйықталудың пайда болу себептерін және алдын алу амалдарын түсінеді
Оқушылардың басым бөлігі: қысқа тұйықталудың пайда болу себептерін және алдын алу амалдарына мысалдар келтіреді
Кейбір оқушылар: Өмірдегі  қолданысына     қарай жорамалдайды, бағалайды
Бағалау критерийлері: 
(жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже)
-қысқа тұйықталудың пайда болу себептерін және алдын алу амалдарын түсінеді
 -Өмірдегі     қолданысына  қарай жорамалдайды, бағалайды.
Ойлау дағдыларыТүсіну, қолдану, жинақтау
Тілдік мақсаттарТілдік дағдылар: айтылым, оқылым, жазылым, тыңдалым
Терминология: Қыздыру элементтері, қысқа тұйықталу, нихром, фехраль, қыздыру шамы, балқымалы  сақтандырғыштар
Сөз тіркестері: 
  • Қыздыруэлементтеріненежатады?
  • Қысқатұйықталудегеніміз не?
  • Балқымалыжәне автоматы сақтандырғыштардыңжұмысістеупринциптерініңайырмашылығықандай?
  • Тұрақты ток қуаты менөткізгішкедергісіарасындақандайбайланыс бар?
  • Электрқыздырғыш құралдарында ток қандай әрекеті байқалады?
  • Қыздырғышқұралдардыжасауүшіннеліктенбаяубалқитынматериалдарқажет?
Құндылықтарды дарытуАзаматтық жауапкершілігі мол, шығармашылықпен және сын тұрғысынан ойлау дағдылары дамыған  оқушылар адамды және қоғамды қауіпсіз өмір сүрумен қамтамасыз ету
Пәнаралық байланыстарИнформатика, химия
АКТ қолдану дағдыларыОқушылардың интерактивті тақтаны белсенді оқытуға техникалық қолдау көрсету мақсатында қолдану , логикалық ойлау және шапшаң жұмыс жасау  дағдыларын қалыптастыру
Алдыңғы оқу/ Бастапқы білімТок қуаты, Джоуль-Ленц заңын біледі.
Жоспар
Жоспарланған уақытЖоспарланған     жаттығуларРесурстар 
Басталуы
3 минут
5  минут
Ұйымдастыру кезеңі. 
Оқушылар арасында ынтымақтастық атмосферасын орнату мақсатында «Күн шуағы» тренингі орындалады
Топқа бөлу. Оқушылар үтік, балқымалы сақтандырғыштар, қыздыру шамы, қыздыру элементі суреттерін таңдай отырып 4 топқа бөлінеді. 
Үй тапсырмасын сұрау.
I«Таза тақта» әдісі арқылы өткен сабақ пысықтау мақсатында оқушыларға формулаларды, өлшем бірліктерді  тақтаға іліп қойыланады...  сол формулалар мен ХБЖ –ін тауып алып тақта тазаланылады.
Қалыптастырушы бағалау «Мадақтау» әдісі
Керемет нәтижеге жеттіңіз.
Талпынысыңыз өте жақсы.
Сіз әлі де дайындықты қажет етесіз.
 .
 
Қызығушылықты ояту
(5 минут)
«Миға шабуыл» әдісі 
«Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы берілген суреттер бойынша тақырыпқа болжам жасайды.     
    
 

Мағынаны ашу
 (15 минут)
 
 
«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі (жеке-жұппен-топпен жұмыс)
І-топқа: Электрқыздырғыш құралдар
ІІ-топқа: Қыздыру шамдары
ІІІ-топқа: Қысқа тұйықталу, Сақтандырғыш.
ІV-топқа: Балқымалы сақтандырғыш 
 Оқушылар постер қорғайды Дескриптор:
Электрқыздырғыш құралдарының жұмыс істеу принципін біледі.
Электрқыздырғыш құралдарының түрлерімен таныса отырып, тұрмыста қолданылу аясын біледі.
Қыздыру шамдарының түрлерін ажыратады.
Қыздыру шамдарының құрылысымен таныстырады.
Қысқа тұйықталудың пайда болу себептерін айта алады.
Қысқа тұйықталудың алдын алу амалдарын біледі.
Балқымалы сақтандырғыштың қызметін және қолданылу аясы туралы түсінеді.
 
Мағынаны ашу
 (10 минут)
 
 
 
 
 
 
 
«Суреттен негізгі идеяны анықтау» әдісі. Суреттерді қарай отырып Оқушылар  қысқа тұйықталудың  алдын алу бойынша қауіпсіздік ережелерін құрайды. Бір топ екінші топтың жұмысын сағат тілінің бағыты бойынша алып бағалайды.Оқулық, флипчарт
 
Көшеров Ә.Ж Физикадан сапалық есептер жинағы
 
 
 
Ой толғаныс Рефлексия. 
5-минут
Қысқашатұйықталу кезінде еңбастысы қорықпау. Егерде сіздің үйде жарық өшсе ол міндетті түрде қысқаша тұйықталу болды деген сөземес. Дегенмен барлық үй құралдарын,теледидарларды жәнет.б ток көзінен суырыңыз. Мүмкін барлық үйлерде сөндірілген болар. Сондықтан ең алдымен терезеге қараңыз.Егерде тек сізде сөнген болса онда сіз подъездке шығыңыз. Себебі қазіргі кезде көп сақтандырғыштар автоматикалық түрде қондырылған. Сондықтан сіз подъездегі аққорапшаға барып тумблердің жоғары көтеріліп тұрғанына көзжеткізіңіз. Егер ол төмен қарап тұрса жоғарыға қарай қосыңыз. Ол қосылғаннан кейін тумблер қайтадан төменге түсіп,айырылуы мүмкін. Бұның себебің электртізбегінде бір жерде қателік бар. Бұндай кездерде мастерді шақырған жөн.