29
March
2019
«Қалыптастырушы бағалауды сабақта қолданудың тиімді он тәсілі» коучинг
Тақырыбы: «Қалыптастырушы бағалауды сабақта қолданудың тиімді он тәсілі»
Рефлекситі есеп
Қалыптастырушы бағалау тәсілдерін білу, өткен коучинг, сабақтарда қолданған әдіс-тәсілдерді еске түсіру және осы тәсілдердің тиімділігін түсіну және іс – тәжірибесіне енгізу мақсатында «қалыптастырушы бағалаудың 10 тиімді тәсілі» тақырыбында коучинг өткізуді жоспарладым.Коучинг өткізу барысында алдыңғы өткен зерттеу сабақтарын еске түсіре отырып , сол сабақтарда қолданылған әдіс-тәсілдерді қалай түсініп меңгергендерін байқауға мүмкіндік туды. Әріптестерінің зерттеу сабқтарында қолданған әдіс-тәсілдер, олардың тиімділігі пікірлері ортаға салынды. Әр топ : «Төрт сөйлем әдісі» бойынша зерттеу сабақтарында іске асқан тиімді әдіс-тәсілдерді «Бір ауыз сөз» әдісі арқылы коучингтерде қолданылған кері байланыс түрлерін, «Штейнберг координаты» әдісі бойынша берілген теориялық білімнің қаншалықты түсінікті болғанын сызба арқылы түсіндіріп берді. Табыс сатысы бойынша өзіндік бағалау жүргізілді. Әріптестердің пікірі бойынша коучингте алдыңғы өткен зерттеу сабақтарын, коучингтерді, ықшам сабақтарды еске түсіре отырып үйренген әдіс-тәсілдерді талдау өте сәтті болды. Шағын топта жұмыс жасаудың нәтижелі болатынын қолдады. Коучинг барысында уақытты тиімді пайдаланса,өткізген кез-келген іс-шара қатысушыларды шаршатпай керісінше қызығушылықпен жұмыс жасауға мүмкіндік беретінін байқағандарын айтты. Уақыттың тез өткенін байқаMay қалдық деген пікірде болды.
Күні 14.03.2019 жыл | Коучинг жоспары | Коуч Б.Курмангалиева | |
Мақсаты | Қалыптастырушы бағалау тәсілдерін білу, өткен коучинг, сабақтарда қолданған әдіс-тәсілдерді еске түсіру және осы тәсілдердің тиімділігін түсіну және іс – тәжірибесіне енгізу. | ||
Күтілетін нәтиже | Teachers қалыптастырушы бағалау тәсілдерін біледі,өткен сабақтарда, коучингтарда қолданылған әдіс-тәсілдерді еске түсіреді және осы тәсілдердің тиімділігін түсінеді және тәжірибеде қолданудың тиімділігін үйренеді. | ||
Табыс критерийі | Бағалаудың әр түрлі тәсілдерін білуі тиіс және оларды бағалау процессінде тиімді қолдануы тиіс. | ||
Әдіс-тәсілдер | «Төрт сөйлем» әдісі, «Бір ауыз сөз» әдісі , «Штейнберг координаты» әдісі , табыс сатысы, сұраққа жауап. | ||
Түйінді идея | Оқуды жақсарту мүмкіндіктерін, сондай-ақ осы мүмкіндіктерді іске асыру әдістері мен түрлерін анықтауға бағытталған бағалау қалыптастырушы немесе оқу үшін бағалау болып табылады | ||
Кезеңдері | Коучтың іс-әрекеті | Мұғалімнің іс-әрекеті | |
І. Ой қозғау | Еркіңдік кезеңі: жеті түсті лентаны біріктіріп, таңдау арқылы топқа бөлу (2 мин.). Миға шабуыл: «Төрт сөйлем әдісі» бойынша Пікір.Дәлел.Мысал.Қорытынды. Әр топқа жеке-жеке тапсырма беріледі, топ мүшелері жеке-жеке әдістерді тізіп жазу, топ бойынша ортақ пікірге келу. Топтың бір мүшесі оқиды, тақтаға іледі. (7 мин.) 1.Алтынгүл Айтқазықызының өткізген«1857-59жж Үндістандағы оқиғаларды ХІХғ британдықтар мен қазіргі үнділер қалай баяндайды , «Әлемді отарлау жүйесі қалай қалыптасты», «Неліктен ІІ Александр «Халық еркі» ұйымының құрбаны болды» зерттеу сабақтарының ішінен қолданған бір тиімді әдісі және сол әдісті қолдану кезінде жүргізілген кері байланысы.(1-слайд. фото арқылы еске түсірту) 2.Жанар Нурахымовнаның өткізген М.Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» , «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы туралы менің пікірім тақырыбындағы зерттеу сабақтарының ішінен қолданған бір тиімді әдісі және сол әдісті қолдану кезінде жүргізілген кері байланысы. 3.Куралай Серикбековнаның өткізген «Электр қыздырғыш құралдар, қыздыру шамдары, қысқа тұйықталу, балқымалы сақтандырғыштар», «Электр тоғының химиялық әсері», «Тұрақты магниттер. Магнит өрісі»тақырыбындағы зерттеу сабақтарының ішінен қолданған бір тиімді әдісі және сол әдісті қолдану кезінде жүргізілген кері байланысы. | Teachers топқа бөліну үшін шеңберге тұрып түрлі түсті ленталардан өздеріне ұнаған түсті таңдайды, бірақ түс бойынша емес жеті түрлі түс біріктірілгендіктен таңдаған түйінге топтасады, үш топқа бөлініаотырады. Өткен зерттеу сабақтарындағы қолданған әдіс-тәсілдерді еске түсіріп, туралы не білетінін тізіп жазады, ортақ пікірге келеді және оқиды, тақтаға іледі. | |
ІІ. Мағынаны тану | Тапсырма: «Бір ауыз сөз» әдісі 15 минут Төменде көрсетілген коучинг, шеберлік сынып, ықшам сабақ, жоспарланған сабақтарда сабақтың әр кезеңінде қолданылған стратегиялар: 1- топ -қызығушылығын ояту кезеңі, 2- топ- мағынаны тану кезеңі, 3 топ- ой толғаныс кезеңін бір әдіс. (2-слайд фото арқылы еске түсірту) Өткізілген коучингтер
Үш топқа бірдей тапсырма
| «Бір ауыз сөз» әдісі бойынша үш топ берілген тапсрмалары бойынша коучинг, шеберлік сынып, ықшам сабақ, жоспарланған сабақтарда сабақтың әр кезеңінде қолданылған стратегияларды еске түсіреді. Teachers алдымен өз беттерінше қағазға түсіреді (әрқайсысы жеке). (10 мин.) Содан кейін жұбымен талқылайды, пікірлеседі. (5 мин). Жасаған постерлерін қорғайды. Teachers өздері оқып, білгендерін таныстырылым арқылы көреді | |
ІІІ. Ой толғаныс | Бағалау: Табыс сатысы бойынша өзіндік бағалау жүргізіледі. (5мин.)
| Табыс сатысы бойынша топ мүшелері өздерін бағалады және бағалау себептерін айтып, ой бөлісті. | |
Қалыптастырушы бағалау тәсілдерін білу, өткен коучинг, сабақтарда қолданған әдіс-тәсілдерді еске түсіру және осы тәсілдердің тиімділігін түсіну және іс – тәжірибесіне енгізу мақсатында «қалыптастырушы бағалаудың 10 тиімді тәсілі» тақырыбында коучинг өткізуді жоспарладым.Коучинг өткізу барысында алдыңғы өткен зерттеу сабақтарын еске түсіре отырып , сол сабақтарда қолданылған әдіс-тәсілдерді қалай түсініп меңгергендерін байқауға мүмкіндік туды. Әріптестерінің зерттеу сабқтарында қолданған әдіс-тәсілдер, олардың тиімділігі пікірлері ортаға салынды. Әр топ : «Төрт сөйлем әдісі» бойынша зерттеу сабақтарында іске асқан тиімді әдіс-тәсілдерді «Бір ауыз сөз» әдісі арқылы коучингтерде қолданылған кері байланыс түрлерін, «Штейнберг координаты» әдісі бойынша берілген теориялық білімнің қаншалықты түсінікті болғанын сызба арқылы түсіндіріп берді. Табыс сатысы бойынша өзіндік бағалау жүргізілді. Әріптестердің пікірі бойынша коучингте алдыңғы өткен зерттеу сабақтарын, коучингтерді, ықшам сабақтарды еске түсіре отырып үйренген әдіс-тәсілдерді талдау өте сәтті болды. Шағын топта жұмыс жасаудың нәтижелі болатынын қолдады. Коучинг барысында уақытты тиімді пайдаланса,өткізген кез-келген іс-шара қатысушыларды шаршатпай керісінше қызығушылықпен жұмыс жасауға мүмкіндік беретінін байқағандарын айтты. Уақыттың тез өткенін байқаMay қалдық деген пікірде болды.